Брекзит открива множество въпроси, за които ЕС и Обединеното кралство все още нямат ясни отговори. Важно е да си извадим поуки от възникналата ситуация, да променим начина на работа на институциите на ЕС, да преосмислим алтернативите пред нас и може би дори да се върнем към корените и изначалните ценности на обединена Европа, защото разединението е най-лошата възможност. Тази позиция народният представител от ПП ГЕРБ Павел Христов изрази на състоялата се в Дъблин конференция „Разговори за бъдещето на Европейския съюз”. Във фокуса на форума, организиран от фондация „Ханс Зайдел”, бе именно дискусионната тема, посветена на последствията от Брекзит.
„Промяна” беше най-често използваната дума в дискусиите. При обявяването на референдума във Великобритания през 2016 г. повечето от нас не допускаха, че е възможно разделение в ЕС. Днес сме изправени пред множество рискове и неясноти относно „развода” с Кралството: ще се постигне ли споразумение и какво ще е то, как ще се осъществява сътрудничеството в сферите на отбраната, търговията и финансите”, посочи Павел Христов.
По думите на варненския депутат мнозина от участниците в конференцията са изразили опасения, че евентуално възобновяване на граничните контролни пунктове между Република Ирландия и Северна Ирландия би могло да създаде пречки пред мирния процес в района. „Не липсват и тревоги, свързани с възможен ръст на контрабандата, трафика на хора, наркотици и пр. Само в рамките на 4 км има 12 преминавания на границата между Република Ирландия и Северна Ирландия. Новоизградени с еврофинансиране пътища на практика ще бъдат прекъснати, ще разделят населени места. Смята се, че по цялата граница има около 280 подобни пресечни точки. Това е сериозно предизвикателство, защото след Брекзит въпросната граница ще остане външна за ЕС”, коментира още варненският депутат.
Той допълни, че Лондон е основен финансов център в Европа, поради което отделянето на Великобритания открива редица въпроси пред развитието на икономическите услуги и търговските отношения, а също и пред решаването на някои логистични проблеми.
„Анализът на причините, довели до Брекзит, неминуемо изисква да се отчете и ролята на фалшивите новини и популизма, които са взели превес и са допринесли за тази развръзка. Политиците от региона откровено признават, че често едни и същи новини се интерпретират по коренно различен начин в Кралството и в Ирландия”, изтъкна Павел Христов.
В разговор с председателя на фондация „Ханс Зайдел” проф. Урсула Менле и с Мартин Хейдън, председател на ирландската партия Файн Гаел, бе обсъдена и високата цена, която малки държави като България и Република Ирландия плащат заради санкциите срещу Русия. „С колегите обаче сме категорични, че европейската солидарност и единство са най-важни в този момент. Именно около този извод се обединихме всички участници в конференцията”, заключи народният представител от ПП ГЕРБ.
barometar.net