Хладната скандинавска Швеция от известно време е гореща тема на обсъждане по света. За предпазливите все още китайци и тепърва излизащите от карантина европейци снимките от Стокхолм сигурно изглеждат по-скоро като фантастика – ресторанти, пълни с хора, претъпкани пъбове и улици, по които съвсем спокойно се разхождат пешеходци.
За разлика от съседните Дания, Финландия и Норвегия, Швеция отказа да наложи строги противоепидемични мерки срещу COVID-19 и пое по различен път, по който я води главният държавен епидемиолог Андерс Тегнел.
Сега Тегнел има както добри новини за шведите, така и изключително неприятни такива.
Сред лошите вести е признанието на епидемиолога, че високата смъртност в Швеция е била „истинска изненада“ за него и за колегите му. По данни на института „Джонс Хопкинс“ до 12 май Стокхолм отчита над 26 670 потвърдени случая на новия щам на коронавируса и 3256 смъртни случая.
В интервю за американското The Daily Show на Тревър Ноа шведският лекар споделя, че никой математически модел, разработен от него и екипа му, не е взел предвид такова високо число на жертвите от коронавирус.
Тегнел допълва, че въпросните математически модели са предполагали, че ще има изключително висок брой на заразените, само че не са показвали, че Швеция ще отбележи смъртност от COVID-19 от над 12 процента. Друго печално признание, което дойде от епидемиолога, е пряко свързано с първото и е че страната се е провалила в това да опази най-уязвимите от заразата – възрастните си граждани.
Посещенията на домовете за стари хора бяха категорично забранени още на 30 март и въпреки строгите ограничения в тази насока, пандемията порази най-силно именно тези институции. Над 90 на сто от жертвите на коронавируса в Швеция са на възраст от 70 и повече години. Министърът на здравето и социалните услуги – Лена Халенгрен – посочва, че това е един от „големите провали на Швеция като общество“.
Халенгрен уточнява, че що се отнася до старческите домове, персоналът носи вината, че е разпространил коронавируса сред възрастните им обитатели.
Тегнел също потвърждава този „провал като общество“ и обяснява, че често се е случвало служители на въпросните институции да влизат при обитателите им без никакви предпазни средства като маски, ръкавици и защитни костюми.
Като се вземе предвид и че повечето шведи, настанени в тези домове, са хора с отслабено здраве, които не могат да се грижат вече сами за себе си, става ясно защо възрастните пострадаха от пандемията толкова пагубно.
За много шведи сигурно звучи неприятно и друго откровение на доктор Тегнел – това, че при евентуален нов удар на пандемията от коронавирус най-вероятно не би предприел абсолютно същите ходове за защита на населението. В интервюто си с Тревър Ноа обаче той не уточнява какво точно би променил, а вместо това посочва, че никъде и в никоя държава специалистите не са сигурни дали са поели по правилния път за борба с COVID-19.
Несигурността в думите на епидемиолога разгневи шведите, които и без това гледат съмнително на неговия медицински подход.
По магазините за сувенири вече има тениски с лика на доктора, върху който е надяната маска на италиански чумен лечител. Мнозина го наричат „доктор Тенгеле“ – игра с името на страховития нацистки лекар Менгеле. Всяка нотка на неувереност в думите на Тегнел допълнително подкопава доверието, че Швеция е по верния път за справяне с коронавируса.
Главният епидемиолог на Стокхолм обаче има и редица добри новини за шведите.
Данните сочат, че страната най-вероятно вече е преминала пика на заболеваемостта и се очаква числата да тръгнат надолу. Както посочва министър Халенгрен пред CNBC, шведската здравна система издържа на натоварването дори и в най-големия връх на заболели от коронавирус и в болниците дори остават свободни легла. Тя подчертава и друг важен момент – наличието на достатъчно медицински персонал в шведските здравни заведения.
Халенгрен казва, че всеки, който е имал нужда от експертна медицинска помощ, я е получил от здравната система, независимо дали е бил с коронавирус, или с други оплаквания. „Всички пациенти успяха да получат лечение, даже да не са били с COVID-19“, уверено допълва здравният министър.
Тегнел от своя страна посочва и друго предимство на Швеция пред останалите европейски страни – държавата, подчертава той, доказва, че няма нужда училищата да бъдат затваряни заради коронавируса. От училищата в Швеция, които са отворени за учениците до 16 години, не тръгна нито едно масово огнище на заразата.
Важно е да се отбележи, че в шведските учебни заведения все пак се спазват строги мерки за безопасност. Всеки ученик или учител остава у дома, дори да изпитва съвсем леки симптоми и неразположение – това е навик, който шведите имат далеч преди пандемията от COVID-19.
Учителите следят внимателно децата да си мият често и продължително ръцете с топла вода и сапун, а по чиновете има разпределени дезинфектанти. Шведското здравно министерство потвърждава думите на Тегнел – не се наблюдават клъстери на коронавирус, тръгнали от училища.
Повечето държави по света се опасяват, че след седмиците на карантина и евентуалното относително затихване на вируса през лятото, през есента ще има нова вълна на висока заболеваемост и пандемията ще пламне отново с пълна сила. Главният епидемиолог обаче не се безпокои за Швеция, тъй като според него вече голяма част от шведите са имали среща с вируса.
Той оценява, че поне 25 на сто от шведите са се сдобили с имунитет срещу COVID-19. За сравнение в съседна Норвегия този процент варира между 1 и 2 на сто. Карин Улрика Олофсдотер, шведската посланичка в ООН, застава зад изказването на д-р Тегнел и на свой ред казва, че в Стокхолм 30 процента от жителите имат изграден имунитет. Според нейните смели предположения до два месеца шведската столица ще придобие колективен имунитет.
Тегнел не крие, че не е убеден доколко е траен имунитетът, който се изгражда след прекарване на коронавирус инфекция. Той обаче е напълно убеден, че преболедувалите са защитени поне в следващите три до шест месеца.
Шведският епидемиолог за сметка на това е крайно скептичен по въпроса за ваксината срещу COVID-19. Миналата седмица пред Financial Times той се изказва в две насоки по темата за ваксина – от една страна, уверен е Тегнел, разработката на препарат ще отнеме години и ще е много по-дълъг процес, отколкото в момента се надяваме. Накрая пък няма как да сме сигурни доколко е ефикасна ваксината, която ще имаме, казва още лекарят.
От друга страна той подчертава, че е „огромна грешка да седим и да чакаме ваксина“.
Тегнел обяснява, че рано или късно ще има нова вълна от коронавируса и че при нея вече е немислимо да се говори за локдаун и според него това е най-силният аргумент в подкрепа на подхода му към пандемията.
Подобна теза не успява да разубеди противниците на Тегнел и на идеята за „стаден имунитет“, които продължават да смятат, че докторът провежда жесток експеримент върху населението на Швеция.
Той обаче е уверен в знанията и уменията си на епидемиолог и е категоричен – до една или две години ще се докаже, че шведският подход е бил правилен.
webcafe.bg