„Борисов е много специално животно в европейската политическа фауна.“ Българският премиер е главен герой в редица публикации на международните медии. Ето как го портретират някои от тях според „Дойче веле“:
В интервю за „Тагесцайтунг“ българският писател Захари Карабашлиев казва: „Борисов е много специално животно в европейската политическа фауна. Той е чаровен, интуитивен и дори забавен посвоему. Умее да манипулира човека насреща си. У него е концентрирано всичко онова, което липсва на повечето еврократи: политически инстинкт. Той и Ангела Меркел очевидно са родени и отраснали на различни планети, но сега живеят на един и същ континент. Борисов много добре знае къде, какво и на кого казва. В Европа говори едно, в САЩ друго, в България пък съвсем трето. Притежава огромна власт. Избуяващата корупция в България вирее главно благодарение на парите от ЕС. Достъп до тази пари осигурява политическата власт, а тя е в ръцете на Борисов.“
„Човек от народа“
Агенция „Франс прес“ също портретира премиера Бойко Борисов. В началото авторите пишат, че сега Борисов се опитва да си спаси кожата, след като е бил изненадан от непредвидения политически земетръс. „Демонстрантите го обвиняват, че облагодетелства богатите бизнесмени, които контролират икономиката на страната, но със своя директен стил и цветист език той самият през цялото време поддържа имиджа си на човек от народа. () Последната приумица на този гигант с бръсната глава са видеовключванията във фейсбук от неговия джип 4х4, с който той обикаля България, среща се съгражданите си и възхвалява инфраструктурните проекти, които в тази бедна страна се финансират с европейски пари.“ След което, пояснява авторът на портрета, Борисов се прибира в скромната си къща в едно софийско предградие, където по собствените му думи живеел като „аскет“, дори като „куче“.
„Борисов гледа да печели време“
В портрета на българския премиер, разпространен от „Франс прес“, четем още: „Според неговите критици Борисов се интересува единствено от политическото си оцеляване и не върши нищо друго. Правосъдие, здравеопазване, образование – обещаните реформи не стигнаха доникъде и са огледален образ на една власт, която е парализирана от борбите за влияние и се ръководи единствено от компаса на общественото мнение.“
В репортаж от България на „Нойе цюрхер цайтунг“ също става дума за българския министър-председател: „Борисов сам попадна в полезрението на непрозрачни мрежи. През юни се появиха компрометиращи снимки от частната му резиденция, които говорят за проникване именно в онази служба за охрана, заради която избухнаха последните протести. В настоящата криза Борисов гледа да печели време. Правителственият ръководител изключва варианта „оставка“, защото във времената на пандемия и с оглед на очакваните икономически сътресения страната имала нужда от стабилност.“
В интервюто за „Тагесцайтунг“ писателят Захари Карабашлиев също отговаря на въпроса за евентуалната оставка на Борисов: „Нищо друго не му остава, защото вече е ясно, че не може да контролира ситуацията. Та нали самият той е контролиран от олигарсите. Или пък от собствената си слабост. А най-вероятно и от двете.“
„Брюксел не е длъжен да дундурка България“
За олигарсите става дума и в репортажа на Фолкер Пабст, публикуван в швейцарския „Нойе цюрхер цайтунг“. Пишейки за Делян Пеевски, авторът отбелязва, че той „е сред най-богатите и същевременно най-оспорваните и мразени хора в българския политически живот“.
А в „Тагесцайтунг“ Захари Карабашлиев коментира още: „Брюксел изобщо не е длъжен толкова дълго да дундурка България. Въпреки това ЕС може да подкрепи демократичния процес в страната. На Борисов просто трябва да му се поставят безпощадни въпроси и да му се изискат отговори. Но точно това ЕС досега не направи, а огромни суми пари на европейските данъкоплатци отиваха в джобовете на българските политически мошеници и олигарси.“