Извънреден телефонен сондаж за електоралните нагласи на избирателите на агенция „Барометър България“ показва, че 60.5% от българите не одобряват антиправителствените протести. Според проучването протестът събира подкрепа от 26.1% от анкетираните, а 13.4% не могат да преценят или не отговарят на въпроса. В проучването на „Барометър България“ са анкетирани 842 души, като сондажът е проведен в периода 3-11 август по телефона.
Социолозите от агенцията отбелязват, че периодът е ваканционен, хората са на почивка, откъснати от ежедневната си битова среда. Според тях пълноценно представително измерване на електоралните нагласи на българите би могло да се направи най-рано през втората половина на месец септември, след като приключи сезонът на отпуските.
Протестът получава подкрепа и от 26,1% от анкетираните. Доста над половината – 60,5% от българите, обаче не одобряват протестите, а 13,4% не могат да преценят или не дават отговор на въпроса.
„Барометър България“ попита участниците в сондажа какво е мнението им за протестите:
На поставения въпрос 20% от респондентите отговарят, че одобряват протестите, а 2,1% заявяват, че участват в тях. Не ги одобряват 23,8%. 26,4% не са съгласни с блокирането на улици и кръстовища, а според 13,2% от анкетираните протестите са ставали банални. Над една десета – 10,7%, изразяват разочарованието си от водещите фигури на протестите, а 3,9% не могат да преценят или не дават отговор.
„Барометър България“ попита участниците в анкетата дали искат предсрочни избори:
На въпроса искате ли оставка и незабавни предсрочни избори: 20,3% от анкетираните отговарят с „Да“, 70,8% – с „Не“, а 8,9% не дават отговор или не могат да преценят.
Ако днес се провеждат парламентарни избори, за коя политическа сила бихте гласували?
Нагласите на избирателите не бележат голяма промяна в сравнение с предишни проучвания на „Барометър България“ от 2020 г. Четирите сигурни формации, които биха попаднали в Народното събрание, при положение, че изборите се провеждат днес, са ГЕРБ, БСП, ДПС и Обединените патриоти. За тях биха гласували съответно – 24,9%, 12,1%, 7,8%, 7,5%.
Въпреки протестите и акция „Росенец“ партиите на Слави Трифонов „Има такъв народ“ (с 3,4% подкрепа), на Христо Иванов „Да, България“ ( с 3,1% подкрепа) и евентуален политически проект на Мая Манолова (1,2%) остават под бариерата от 4% за парламентарно представителство. Трябва да се отбележи и за ясно фрагментираната подкрепа за ДБ – над 70% от подкрепящите формацията са жители на столицата. Подобна фрагментация, но по възраст, се наблюдава и при „Има такъв народ“ – над 65% от тези, които биха гласували за нея, за млади българи, които традиционно участват в протести, но реално не отиват до избирателните урни в деня на вота.
Настоящото изследване на „Барометър България“ регистрира само тенденции и от резултатите могат да се изведат следните заключения:
- към настоящия момент няма съществени промени н нагласите за гласувате при твърдите ядра на основните партии.
- и четирите политически партии с твърд електорат – ГЕРБ, БСП, ДПС, Обединени патриоти, са с десетилетно изградена електорална база и структура и тя е ненарушена.
- претендиращата за алтернатива „Да, България“ не излиза извън традиционното си изборно ядро формирано на базата на ДСБ (така наречените костовисти). Опитите на Хр. Иванов да се прави на националист отблъснаха част от симпатизантите на формацията, които са с либерални виждания.
- новозаявените претенции за алтернатива от страна на Мая Манолова, Слави Трифонов и Цветан Цветанов засега остават в полето на „медийни претенденти“ без реално потвърдена изборна подкрепа.
- barometar.net