Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 16.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория България

Кои са новостите в учебната програма от септември 2020

След започването на новата учебна година, има и някои промени в учебната програма. Ето кои са те:

Изменения в учебната програма, които засягат най-малките

От новата учебна 2020-2021 година всички деца, които са навършили четиригодишна възраст, ще минават през задължително предучилищно образование, стана ясно от законовите промени. Тъй като в по-големите населени места обаче местата за децата в детските градини не достигат, е твърде възможно за тази промяна да бъде поискана известна отсрочка.

Целта на решението за задължителното предучилищно образование е да подготви още от по-ранна възраст децата за училище, което значително би олекотило прехода при преминаването им в първи клас, както и ще е предпоставка за по-добрите им резултати в училище. Според заместник-министъра на образованието Таня Михайлова, по-ранното обхващане на децата в предучилищна възраст ще рефлектира положително върху тяхното развитие, тъй като именно в този период се оформят част от социално-емоционалните умения и основните познавателни такива. Съществуващите учебници и учебни помагала за деца от 4 до 5-годишна възраст са разработени така, че да подпомогнат децата плавно и под игрова форма да започнат усвояването на първите си знания за различните науки, които след това да бъдат успешно затвърдени и надградени в началния образователен етап.

Допълнителна седмица към учебната година за учениците от 1 до 3 клас

Децата от първи до трети клас ще имат още една допълнителна седмица, в която ще могат да извършват различни дейности по интереси, да развиват собствени проекти, да посещават летни училища (зелени и бели) и така нататък.

По този въпрос министър Вълчев коментира, че желанието му е да се осъществи концептуална промяна в целодневната организация на учебния ден. Според него, на досегашния етап тя не е достатъчно добре регулирана, което е нормално, тъй като промени не са били осъществявани от десетилетия насам. На тези ученици, които се обучават целодневно, реално не им остава време да развиват своите интереси, включвайки се в допълнителни дейности. „Опитваме се да осъществим преход от занималня към личностно развитие“, категоричен е Министърът на образованието.

Също така, най-вероятно ще бъде сменено името на предмета „Околен свят” и той вече ще се казва „Родинознание“, но това няма да се отрази на учебната програма, която ще остане непроменена.

Какво ново при четвъртокласниците през учебната 2020-2021 година?

По досегашния модел на МОН за националното външно оценяване (НВО) четвъртокласниците държаха четири изпита, при които бяха тествани техните знания по основните предмети – „Български език“, „Математика“, “Човекът и природата” и “Човекът и обществото”. От този септември отпадат тестовете по последните два предмета. За четвъртокласниците обаче ще бъде удължена учебната година и вече ще учат до 16 юни, вместо както досега – до 31 май.

Промени в учебната програма от 2020 година за учениците от 5, 6 и 7 клас

За тях се въвежда един напълно нов предмет, свързан с компютрите и дигиталния свят  -„Дигитални технологии и креативност“, за сметка на намалени часове по чуждоезиково обучение.

По мнение на експертите, развитието на новите технологии и все по-широкото навлизане на дигиталните устройва в съвременния бит налагат въвеждането на спешни промени и в образователната ни програма.

Очаква се също да се увеличат часовете за обучение по математика за петокласниците и учебните часове по математика и география за шестокласниците. Промяната е предложена поради осъзнаването на недостига на време за усвояването на знанията по тези предмети при досегашната учебна програма. Целѝ се по-качествено и задълбочено изучаване на тези важни науки, за да не се стига до порочни практики, при които преподавателите да „препускат“ през учебния материал, а учениците да натрупват дефицити.

Според министъра на образованието Красимир Вълчев, за да се осъществят промените в учебните програми, няма да бъде нужно печатане на нови учебници, защото няма да има отпаднали, а само оптимизирани теми. Също така, промените ще бъдат осъществявани поетапно, като през предстоящата учебна година ще се въвеждат за учениците от 5 клас, а следващата и по-следващата учебна година – съответно за шестокласниците и седмокласниците.

Голяма промяна предстои за учениците от 10 клас

Десетокласниците ще се явяват на национално външно оценяване по български език и по математика, като това ще се случи през месец юни 2021 година. Изпитите ще са задължителни за всички, независимо дали учениците възнамеряват да продължат образованието си, или не. След полагането десетокласниците ще могат да преминат във втори гимназиален етап – не само в настоящето си, но и в друго училище, както и да преминат от профилирана към професионална подготовка и обратно.