Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 26.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Светът

Успя ли Бергамо да стигне мечтания стаден имунитет?

Странни неща се случват в Бергамо. През ранната пролет северният италиански град се оказа епицентър на първата вълна от коронавирус. Тогава някои описваха случващото се като апокалипсис и като „вирусно земетресение“. Ударът на пандемията беше безпрецедентен и изглеждаше така, сякаш няма надежда за затишие.

Никой не може да посочи конкретна причина защо точно Бергамо се оказа толкова засегнат от вируса. Едни дължат случилото се на така наречените супер-разпространители на заразата, други обвиняват либералните политики на Италия, които по онова време отхвърлиха затварянето на границите с лека ръка.

Факт е, че десетки хиляди жители на италианския град се разболяха от COVID-19.

Без да иска, Бергамо се оказа нещо като лаборатория, която показва как пълзи заразата и дали теорията за стадния имунитет, широко прокламирана на много места, включително и от определени специалисти в България, има въобще някаква почва.

Възможно ли е една част от общността да преболедува коронавируса и то предимно младата и здрава част, която го понася по-леко, за да изгради някакъв процент колективен имунитет? И има ли вариант, при който този имунитет е напълно достатъчен, за да спре заразата сред останалите, които не са боледували?

Подобна теория в светлината на пандемията от коронавирус е отречена по няколко причини. На първо място е хуманитарният фактор, който приема, че жертви на заразата стават и млади и здрави индивиди, които иначе са могли да живеят още години наред.

На второ място идват въпросите около това дали въобще COVID-19 изгражда траен имунитет след преболедуване. Повторно заразените пациенти са изключително малко, но все пак има данни за такива прецеденти. Показателно е и че британският премиер Борис Джонсън се изолира след контакт със заразен, въпреки че вече е прекарал коронавирус.

Професор Джузепе Ремуци, епидемиолог от Института „Марио Негри“ в Бергамо, е решен да провери сам теорията за стадния имунитет.

Той решава да проведе масирано проучване с тестовете за антитела, за да разбере дали жителите на града имат някакъв имунитет срещу коронавируса.

Резултатите от проучването на Рамуци предполагат, че около 42 на сто от хората са били заразени с вируса през пролетта, което е невероятно голям процент. 40 на сто от тях показват сериозно наличие на антитела при бързите тестове.

За сравнение, Милано, където също имаше сериозна здравна криза, причинена от пандемията, процентът на италианци, срещнали се с вируса, е едва 7 на сто.

По-важното е, че теорията на професор Рамуци има и своето доказателство на практика. Провинция Ломбардия отново е покосена от втората вълна на заразата и редица градове там са принудени да преживеят същия кошмар наново, както и отново да наложат пълна карантина в опит да спрат вируса.

В Бергамо нещата са различни.

Екип на британската телевизия iTV посещава града и една от най-модерните му болници, за да провери ситуацията на място. Коронавирус-отделенията в нея са почти празни, докато не решат да поемат пациенти от претоварените болници в съседни градове.

Контрастът със ситуацията през март и април тази година е осезаем. Тогава на медиците им се наложи да взимат трудни решения и да прилагат жесток медицински триаж, при който да решават кой приоритетно да получи интензивни грижи и кой да бъде оставен да умре без тях.

Сега градът отчита по около 20 нови случая на всеки 10 хил. жители. Но дори и професор Ремуци не е оптимист, че Бергамо е стигнало процент на колективен имунитет, след който градът може да си отдъхне. Нещо повече, той смята, че нито Бергамо, нито който и да било италиански град е близо до подобно явление.

Професорът обяснява, че за стаден имунитет от коронавирус е необходимо поне 60 процента от дадена общност да е имунизирана – било то чрез преболедуване, или чрез ваксинация. Ремуци обаче е убеден, че високият процент минали през коронавируса спомага за ниската заболеваемост в момента.

Стадният имунитет според специалиста не е единствената причина за спада в заболеваемостта.

Шокът от пролетта и загубата на близки и роднини травматизира града и мнозина остават крайно предпазливи, дори и без да има изрично наложени мерки. Носенето на маски, дистанцията и дезинфекцията се спазват с религиозна отдаденост.

Освен това в Бергамо, както и в цяла Ломбардия, важат мерки като ограничение за напускане на дома, вечерен час и затваряне на бизнеси, които не са от първостепенно значение.

Или, както посочва Ремуци пред iTV, Бергамо има както стаден, така и социален имунитет, цитиран от webcafe.bg