Според издателите от „Сиела“, новият роман на писателя Захари Карабашлиев „Опашката” е завладяваща притча за покварата и измамната сила на илюзиите. Те анонсират част от сюжета: „Павел Панов, писател и драматург, намерил любовта на живота си в лицето на красивата и интелигентна Невена, получава изненадващо предложение да се включи в политическата надпревара. Но се случва нещо изумително – в нощта, в която той й предлага брак, става ясно, че докато годеницата му е била в командировка, необяснимо как се е сдобила с опашка. Как и дали тази опашка променя идеалната жена, докъде е готов да стигне Павел в надпреварата към властта и може ли доброто да се самосъхрани сред отломките на разпадащия се свят? – питат от „Сиела“.
Изумителното се случи и с мен: Когато прочетох анонса към книгата си спомних за руския филм „Зоология“ /2016 г./, в който на главната героиня Наташа също й порасва опашка. Филмът ми хареса, сценарият и режисурата на Иван Твердовски ме поразиха със своята оригиналност. Драмата на Наташа, служителка в зоопарк, която открива любовта, но е изправена пред предразсъдъците на хората е предадена със съчувствие, на което е способна само славянската душа.
И не щеш ли: 5 години по-късно на родния писател Захари Карабашлиев му хрумва същата идея, като на Иван Твердовски – на героинята в неговия роман също й пониква опашка.
Велика случайност ли е на двама творци да им хрумне една и съща оригинална идея почти едновременно? Малко вероятно.
Захари Карабашлиев ще отрече, че е гледал филма „Зоология”, но дали някой ще му повярва? Как пък на героинята му и порасва точно опашка, а не трето ухо или крак?
Карабашлиев се застрахова, че започнал да работи върху „Опашката“ през 2014 г., когато в непринуден разговор /?!/ със съпругата му Вера възникнал въпросът какво би направила тя, ако й порасне опашка?!
Е, тук изненада няма: „непринуденият разговор“ се е състоял преди премиерата на фирма „Зоология“ през 2016 г.
Но защо 7 години /от 2014 досега/ Карабашлиев пише и издава 5 книги, а „Опашката“ остава неиздадена? В сюжета на книгата е вмъкната и пандемията от коронавирус, дали през 2014 г. е станало дума и за нея в непринудения разговор?
И защо Карабашлиев в интервюта изрично отбелязва и помни точно годината, когато се е състоял непринудения разговор? Дали помни точната дата и час?
Да не забравяме случая с филма „Формата на водата“ – изплагиатствал образа на човека-амфибия от книгата на Александър Беляев. Семейството на американския писател и сценарист Пол Зиндел, обвини в плагиатство създателите на фентъзи-лентата: „Ние сме удивени как такава голяма филмова къща е могла да създаде филм, сюжетът на който е толкова явно заимстван от постановката на моя покоен баща Пол Зиндел от 1969 г. – „Let me hear your whisper“ – заяви неговият син Дейвид Зиндел.
Режисьорът Гийермо дел Торо се измъкна от обвиненията с неясни аргументи, но в двете творби главната героиня е хигиенистка, работеща в секретна военна лаборатория. Тя се влюбва в живеещо във водата същество.
При Иван Твердовски и Захари Карабашлиев сходството е 100% – и на двете героини им порасва опашка.
Станимира Петкова
barometar.net
На снимката – кадър от филма „Зоология“, излъчван по HBO