„Връща се старото положение, когато почти всеки, прекрачил прага на кабинета ми с температура, е с Covid-19. Вървим на зле!“. Товакоментира пред БНР д-р Валентин Янев, общопрактикуващ лекар.
Той подчерта, че при Делта варианта не винаги се губят обоняние и вкус, което прави трудно различаването на коронавируса от грипния вирус, характерен за сезона.
По думите на д-р Янев Covid зоните са добре замислени, но късно създадени и лошо функциониращи.
„Тези Covid зони не могат да изпълнят работата, за която са създадени. Трябва да има персонал, да разполагат с рентген, с лаборатория, тестове и лекари. Мои пациенти, които са потърсили помощ в Covid зони, ми казват, че не са получили такава. Пак работата ще трябва да я свършим ние, личните лекари. Covid зоните са нежизнеспособни – трябва да работят, а не само на хартия. Аз не съм усетил облекчение от съществуването им.“
Д-р Янев беше категоричен, че безплатно лечение и лекарства в Covid зони няма, а пациентите всичко си плащат:
„Ако тези хора минат през моя кабинет, аз мога да им направя безплатно рентген и да им пусна безплатно тест, когато подозирам Covid, но това дали става в Covid зоните – не. Т.е. идват пак при нас“.
Лекарят изказа съжаление, че в България се допусна антиваксърски и конспиративни настроения да вземат връх и да разколебаят огромна част от хората да се ваксинират.
„Трябва да се въведе задължително ваксиниране на определени групи хора, работещи в структуроопределящи отрасли и свързани с националната сигурност. Възрастните и хронично болните хора трябва да бъдат максимално стимулирани да се ваксинират“, категоричен е той.