„Освен грижата за рехабилитация и другите услуги, подпомагащи хората с увреждания, е крайно наложително да се осигури благоприятна среда за тяхното интегриране в обществото, като пълноценни работещи хора. Нужно е да се работи по посока на осигуряването на трудова заетост, която освен финансова независимост, ще даде и стимул на тази част от обществото да се развива на различни нива.“
Това коментира пред ДНЕС+ доц. д-р инж. Медиха Хамза, кандидат за народен представител от СДС-Варна в коалицията ГЕРБ-СДС за XXXXVII-то Народно събрание. Социалните дейности неизменно са били част от нейната обществена ангажираност.
През двата мандата като съветник в Общинския съвет на Варна доц. Хамза, заедно със съветниците от местния парламент, постигат немалко по отношение на общинските политики за хората с увреждания. Като председател на постоянната комисия „Социални дейности и жилищна политика“ тя внася предложение за социалната услуга „Личен асистент“, която започва да се прилага в рамките на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“2014-2020, по Приоритетна ос 2: „Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване“. Петте района на Варна подписват договор за предоставяне на услугата „Личен асистент“ в домашна среда, както и нови комплексни услуги за целевата група. Тази услуга е една от стъпките, които довеждат до приемането на Закона за личната помощ, а навременното ѝ прилагане е крайно необходимо, тъй като в онзи момент е реална опасността нуждаещите се от личен асистент да останат без подкрепа, твърдят работещите в социалната сфера.
Към момента във Варна има около 22 хил. души с над 50% увреждания, 1400 от които са деца.
В рамките на същата Оперативна програма в Аспарухово беше открит нов Център за подкрепа на лица с увреждания, включително с тежки множествени увреждания. Центърът заработи през месец декември 2020 година, а на церемонията по откриването му беше поканена и доц. Хамза.
Социалното заведение в квартал „Аспарухово“ предоставя услуги в четири основни направления – дневна грижа; мобилна работа и почасови услуги; подкрепа за роднини и близки в грижата за зависими членове на семейството и същевременно възстановяване на трудовата им заетост; както и 14-дневна заместваща грижа.
„Предоставянето на социални услуги по оперативни програми е необходимо да продължи да функционира и след приключване на проектите. Но за да се осигури тяхната устойчивост е нужно да бъдат включени в Националната карта на социалните услуги и да станат държавно делегирани дейности“, допълва кандидатът за депутат от СДС-Варна.