Безсмъртната фраза на Бил Клинтън от 1992 г. „Икономиката, глупако!“ с днешна дата и на българска почва трябва да звучи „Здравеопазването, глупако!“ И не е адресирана към здравният министър, станал прицел на заслужени нападки в последните дни, а към всички политически сили, които говорят за реформи в здравната система. Това заяви за „ДНЕС+“ доц. Д-р Медиха Хамза, кандидат на СДС за народен представител в общата листа с ГЕРБ-СДС с № 32/106. Според нея Ковид пандемията по безспорен начин потвърди необходимостта от съществена промяна на здравната система, която е част от националната сигурност на страната.
Повече от двадесет години от промяната на здравноосигурителния модел в страната, време през което се постигна много, но и се натрупаха редица предизвикателства, казва доц. Хамза. И се позовава на данни на Евростат, които ни подреждат на последно място по продължителност на живот и показателите за обща и детска смъртност, както и предотвратима смъртност от сърдечно-съдови заболявания. Българските пациенти доплащат най-много за медицинска помощ в сравнение с останалите европейски граждани. Днес недоволни са и пациентите, и медицинските специалисти.
Синият кандидат е провела серия от срещи с представители на ръководството на БЛС, с лекари и със свои колеги преподаватели в Медицинския университет. И е категорична, че за постигане на ефективна нормативна промяна и достатъчна финансова осигуреност на здравната система е необходим задълбочен експертен анализ, национално допитване – референдум и поемане на отговорност от представителите на законодателната власт.
За целта трябва да се:
Повиши % от БВП, отделян за здравеопазване – 9% е средно европейско ниво;
Гарантира своевременен, равнопоставен достъп до здравеопазване, не само на хартия, за всички граждани, в т.ч. и тези които живеят в малки отдалечени населени места
Приоритезира извънболничната медицинска помощ, включваща ОПЛ и специалисти;
Акцентира върху превенцията и профилактиката, чрез реализиране на национални скринингови и профилактични програми
Освен достатъчно финансиране на системата от публични средства, тя все повече се нуждае от лекари и професионалисти по здравни грижи, за да се преодолеят регионалните дефицити в осигуреността с медицински специалисти. Трудът на медиците следва да бъде оценен по достойнство, при ясни правила за кариерно израстване.
Чакат ни трудни решения и много работа, за да направим българското здравеопазване по-ефективно, поставящо в центъра на системата пациента и мотивиращо българските лекари и медицински сестри да останат в страната, категорична е доц. Хамза. Ние, от СДС имаме експертиза и воля да променим здравноосигурителния модел към по-добър, по-ефективет и по справедлив и към медиците, и към пациентите.