Има известно раздвижване от страна на държавата по въпроса със сигналите за монополното положение на двете основни киновериги, които показват български филми. Това стана ясно на днешната пресконференция в рамките на София Филм Фест, която събра на една маса представители на българските филми, които ще бъдат видени в програмата на феста – „Кецове”, „Миграцията на паламуда”, „Аве”, „Операция „Шменти капели”, „Корпус за бързо реагиране” и др.Всички присъстващи се съгласиха, че е обществена тайна, че има две основни киновериги, двама основни дистрибутори на българското кино и, че те са си извоювали монополно положение, което държавата трябва да прекрати и да създаде закони, които да регулират показа на български филми по кината.Първи глас на недоволство се осмели да нададе режисьорът Людмил Тодоров, който преди повече месец обяви публично, че не се е съгласил да приеме недопустимите условия, поставени му ултимативно от двете основни киновериги и е взел решение филмът му, „Миграцията на паламуда”, да не бъде показван в техните киносалони с риск да претърпи загуба. Той се зае да сложи край на монопола, установен от двете киновериги и днес даде отчет докъде са стигнали усилията му.Тодоров съобщи, че на 29 февруари Министерството на културата е сезирало Комисията за защита на конкуренцията, прилагайки всички материали, които режисьорът им е предоставил като информация, включително проектодоговори.
„Имам изходящ номер от министерството и сега топката би трябвало да е в тая комисия. Много е важно обаче едно министерство как сезира една комисия. Публична тайна е, че тази комисия е прах в очите и, за да заработи тя наистина, наистина да провери това, което аз и Влади твърдим публично за тези киносалони, би трябвало да има така наречената политическа воля.Тоест, този, който сезира комисията, трябва да държи това да се случи. Това трябва да се разбере основно от управляващите – че това е проблем, който те трябва да решат. Те трябва да урегулират разпространението на български филми в салоните, да въведат правила, които да се изпълняват от всички.”
„Едно от нещата, които поисках от министерството да възложи на комисията да провери, е дали са едни и същи условията на киносалоните спрямо различните разпространители. Това е много важно. Хора доволни има, просто защото се ползват с различни условия”, заяви още Тодоров и даде за пример Димитър Гочев, продуцентът на филма „Аве”, който, по думите му, е заявил, че е доволен от предоставяните условия.Относно монополистите Тодоров беше категоричен, че „След като злоупотребяват с монополно положение с показа на български филми, те трябва да бъдат регулирани, санкционирани официално и турени на мястото им”. Режисьорът благодари за подкрепата на Влади Въргала за каузата и подчерта, че не бива да спира да се говори по въпроса.
Влади Въргала заяви пълната си подкрепа за колегата си: „Единственият човек, който излезе и каза „Аз не съм съгласен”, това е Людмил Тодоров, за което искрено го поздравявам.”“Най-страшно е търпението на киногилдията към този парадокс, към това кощунство, защото колкото хора, с които аз съм говорил, викат „Еми така е.”. Еми няма да е така”, възмути се Въргала и допълни: „Няма логика в това държава да дава пари на данъкоплатците да се направи един филм, и след това същият тоя данъкоплатец, дето е дал парите, да отиде да си купи билет и тия пари да ги прибере киното.”
Мариан Вълев също изрази подкрепа за подетата борба срещу монополите и посочи: „Говорим за това някои хора да намалят малко процентите, които получават. Тук става дума за някакви закони, които трябва да се внесат, тъй като е меко казано абсолютно изнасилване кинопроизводителят да е принуден да даде 75% от печалбите на кина и киноразпространители. Абсолютно разбирам Людмил и го подкрепям на 100%.”“Аз нямам нищо против да обложат „Аватар” не с 50, а с 500%, но когато един бизнес функционира на територията на дадена страна, той трябва да защитава страната. Държавата трябва чрез закони да се намеси и да защити българските филмопроизводители и българските филми. Този монопол функционира в една държава и тази държава трябва да защитава своята култура”, беше категоричен Вълев.